دفتر همکاری‌های علمی ،صنعتی و فناوری- اخبار
بر اساس برنامه‌ی راهبردی تعداد شرکت های مستقر در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران باید به 100 شرکت در سال 99 برسد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۲۵ | 

بر اساس برنامه‌ی راهبردی تعداد شرکت های مستقر در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران باید به 100 شرکت در سال 99 برسد

دکتر سید علی اصغر بهشتی شیرازی، مدیر مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: بر اساس برنامه راهبردی تعریف شده برای دانشگاه علم و صنعت ایران، می بایست تا سال 1399 تعداد 100 شرکت در مرکز رشد این دانشگاه استقرار داشته باشند این در حالی است که در حال حاضر تعداد 26 شرکت در این مرکز مستقرند و  فاصله‌ی زیادی با اهداف تعیین شده دارند که به نظر می رسد پذیرش مجازی شرکت ها، مناسب ترین روش برای توسعه‌ی این مرکز باشد.

مدیر مرکز رشد دانشگاه که درجمع مدیران دفاتر تعاملات دانشگاه با صنایع هدف صحبت می کرد افزود: در این مرکز محور بیش از 80 درصد شرکت ها اعضای هیات علمی هستند و یکی از بحث هایی که دارند این است که خدمات فنی و مهندسی ارایه دهند در صورتی که شرکت هایی که در پارک ها هستند اکثرا محصول محورند و یک محصول خاصی را تولید می کنند و ما هم بایستی برای آن محصول بازاریابی کنیم .

وی ادامه داد: هرچند در مرکز رشد دانشگاه، شرکت های محصول محور نیز وجود دارند. محور فعالیت شرکت های تحت مسوولیت اعضای هیات علمی ارائه خدمات فنی و مهندسی است. و از این جهت سنخیت زیادی با بحث ارتباط با صنعت دانشگاه دارند.

وی در ادامه ی صحبت های خود فلسفه دعوت از مدیران دفاتر تعاملات دانشگاه با صنعت را در راستای آگاهی و شناساندن قابلیت های شرکت های مستقر در مرکز رشد به صنعت توصیف کرد و افزود: بنده در راستای ایجاد بازار برای واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد از مدیر محترم دفتر همکاری های علمی و صنعتی دانشگاه خواستم تا شما بزرگواران از نزدیک با قابلیت های واحد های مذکور آشنا شوید و نهایتا اینکه توانمندی های واحد های مذکور را در کنار توانمندی های اعضای هیات علمی برای معرفی به صنعت در نظر بگیرید.

عضو هیات علمی دانشکده‌ی مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: در دوره جدید در نظر داریم با اجرا و پیاده سازی یکسری برنامه ها به نوعی از شرکت های مستقر حمایت کنیم. به عنوان مثال در سال جاری برای اولین بار از هیات امنا دانشگاه مجوز گرفتیم که مرکز به نیابت از این شرکت ها قراردادهای تا سقف 300 میلیون تومان را ضمانت نماید و در واقع برای شرکت ها یک سیستم اعتبار دهی درست کردیم.

دکتر بهشتی در ادامه اظهار داشت: به منظور ارایه و معرفی شرکتها، در حال تدوین بروشور این مجموعه هستیم که به زودی قابلیت ها و توانایهای شرکت های مستقر در مرکز، در قالب آن چاپ و تکثیر خواهد شد.

وی خبر از راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری علم و صنعت داد و گفت خوشبختانه مصوبه این صندوق را از هیات رییسه دانشگاه اخذ کردیم و که قرار است صندوق مذکور به منظور حمایت از شرکت های دانش بنیان با 40 درصد سرمایه گذاری دانشگاه و 60 درصد بخش خصوصی راه اندازی شود. وی  از مدیران دفاتر تعاملات دانشگاه با صنعت خواست تا بخش های خصوصی علاقمند به سرمایه گزاری در این صندوق را جذب نمایند.

دکتر بهشتی افزود: به منظور ارزیابی واحد های فناور مستقر در مرکز رشد و جلوگیری از انحراف در مسیر اید‌ه‌ی محوری هر شش ماه از واحدهای مذکور گزارش گرفته می شود و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مدیر مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران اظهار داشت: بحث آموزشهای ضروری برای واحدهای فناور را به حوزه‌ی مدیریت تجاری سازی و کارآفرینی دانشگاه واگذار کردیم و واحد های فناور می توانند در دوره ها و کارگاههای آموزشی که در دانشگاه برگزار می شود؛ شرکت کنند.

وی سپس به شرایط و نحوه‌ی پذیرش واحدهای فناور در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران اشاره کرد و گفت: صاحب و دارنده‌ی ایده می تواند اطلاعات ایده‌ را بعد از اینکه آن را به محصول در حد آزمایشگاهی تبدیل کرد و قابلیت تجاری شدن را پیدا کرد و توانست از آن ثروت تولید کند؛ را به سامانه‌ی پذیرش مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران به نشانی: incub.iust.ac.ir ارسال نماید.

در ادامه این کار، از صاحب ایده دعوت می شود تا در شورای رشد دانشگاه که ترکیبی از اعضای هیات علمی دانشگاه و مدیران صنعت می باشند؛ از ایده‌ی خود دفاع کند. در پایان اعضای شورا به این جمعبندی می رسند که آیا ایده‌ ارائه شده صلاحیت حضور در مرکز رشد را دارد یا نه. اگر آن ایده در راستای تجاری شدن نیاز به کار مجدد داشته باشد قاعدتا شورا یک دوره‌ی 6 ماهه به صاحب ایده فرصت می دهد تا در مرکز رشد مستقر شود و در جهت پخته تر شدن ایده تلاش بیشتری کند. مجددا بعد از دوره‌ی 6 ماهه اولیه که به دوره‌ی پیش رشد معروف است صاحب ایده می بایست گزارشی از فعالیت 6 ماهه‌ی خود را در شورای رشد ارایه دهد. در این مرحله اگر شورا تشخیص داد که ایده قابلیت تبدیل به ثروت و تجاری شدن را دارد آن ایده می تواند وارد دوره‌ی رشد شود و این روال بر اساس آیین نامه می تواند دو بار دیگر در این مرحله تمدید شود. به عبارتی هر واحد فناور یا ایده جمعا با احتساب دوره‌ی 6 ماهه پیش رشد می تواند سه سال و نیم در مرکز رشد مستقر شود.

وی گفت: برای ورود به مرکز رشد ثبت شرکت ضروری نیست اما واحد فناور پس از ورود به دوره‌ی رشد می بایست ظرف دو ماه اقدام به ثبت شرکت خود نماید.

دکتر بهشتی حالت دوم پذیرش شرکت ها در مرکز رشد را شامل شرکت هایی دانست که مشمول " آیین نامه حمایت از شرکت های دانش بنیان دانشگاهی" باشند. وی گفت این آیین نامه اخیرا به تصویب هیات امنا دانشگاه رسیده است و در آن شرکت های دانش بنیان دانشگاهی که متعلق به اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران باشند در ازای واگذاری 7 درصد از سهام شرکت خود به دانشگاه، می توانند در مرکز رشد یا ساختمانی که دانشگاه به این منظور تهیه می‌کند مستقر شوند. این سهام، سهام ویژه است و می بایست 2 درصد از درآمد خود را به دانشگاه بدهند.

مدیر مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: فرآیند استقرار شرکت های دانش بنیان دانشگاهی اعضای هیات علمی در مرکز رشد به این صورت است که صاحب شرکت می تواند درخواست خود را به مدیریت تجاری سازی و کارآفرینی دانشگاه ارایه دهد که این مدیریت بعد از بررسی وضعیت آن شرکت، نامه ای به مرکز رشد می زند و درخواست فضای فیزیکی برای استقرار شرکت مذکور می دهند.

در ادامه‌ی این نشست دکتر بهشتی از استقرار مجازی شرکت ها در مرکز رشد به عنوان روش سوم پذیرش واحد های فناور در این مرکز یاد کرد و گفت: در این روش که فقط مخصوص اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران هست نحوه‌ی پذیرش بدین صورت هست که عضو هیات علمی می تواند آزمایشگاه تحقیقاتی خود را به عنوان محل فعالیت تحقیق و توسعه شرکت خود انتخاب کند ولی آدرس شرکت در اداره ثبت شرکتها مرکز رشد دانشگاه خواهد بود.

وی افزود: واحد های فناوری که در مرکز رشد به صورت فیزیکی مستقرند سالیانه معادل 180 میلیون ریال اعتبار دریافت می کنند که تقریبا نصف این اعتبار بابت امکانات موجود در مرکز و هزینه فضای کار شرکت است. ما به شرکت های مجازی سالیانه نصف این اعتبار را اختصاص می‌دهیم و در صورتی که این شرکت ها در راستای ایده‌ی محوری خود اعتباری بخواهند تا این سقف اعتبار در اختیار آنان قرار خواهیم داد.

دکتر بهشتی از روش مجازی به عنوان روشی مناسب برای استقرار شرکت های اعضای هیات علمی در مرکز رشد نام برد و گفت: با توجه به کمبود فضای فیزیکی در مرکز رشد، اساتید می توانند همزمان که در آزمایشگاه تحقیقاتی خود فعالیت دارند، شرکت خود را اداره کنند.

وی افزود: بر اساس برنامه راهبردی دانشگاه می بایست تا سال 1399 تعداد 100 شرکت در مرکز رشد استقرار داشته باشند که با تعداد 26 شرکتی که در حال حاضر در این مرکز مستقرند فاصله‌ی زیادی دارند و به نظر می رسد پذیرش مجازی شرکت ها یکی از روشهای مناسب برای توسعه‌ی مرکز رشد باشد.

مدیر مرکز رشد گفت: در راستای توسعه شرکت های مجازی، با اعتباری که از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کردیم در حال برگزاری پنج دوره مسابقه تحت عنوان ایده های برتر هستیم که اولین دوره‌ی آن به صورت مشترک در سه دانشکده‌ی مکانیک، خودرو و راه آهن در حال برگزاری است.

وی افزود: این مسابقه به این شکل هست که از دانشجویان می خواهیم در گروه های دو یا سه نفره ایده های خود را برای ما ارسال کنند. بعد از ارزیابی ایده ها، 3 تا 4 ایده به عنوان ایده های برتر معرفی می شوند. در ادامه ما برای صاحبان این ایده ها یکسری آموزش می گذاریم و به گروههای برگزیده 20 میلیون تومان جایزه پرداخت می‌شود تا ایده‌ی خود را اجرایی کنند و از آنها می خواهیم یکی از اعضای هیات علمی را متقاعد کنند تا اجازه بدهند این ایده در آزمایشگاه تحقیقاتی آنان پیگیری شود و به طریقی سعی داریم تا شرکت های مجازی را به این شکل توسعه دهیم.

دکتر بهشتی در پایان صحبت های خود از برنامه راه اندازی دفتری تحت عنوان دفتر شرکت های مجازی در مرکز رشد دانشگاه خبر داد.

در بخش دیگری از این نشست دکتر نوراله کثیری، مدیر دفتر همکاری های علمی و صنعتی دانشگاه اظهار داشت: ما امروز به همراه مدیران دفاتر تعاملات دانشگاه با صنایع در مرکز رشد دانشگاه حاضر شدیم تا از نزدیک با قابلیت های واحد های فناور مستقر در مرکز رشد آشنا بشویم و ظرفیت های این واحد ها را ظرفیت های دانشگاه بدانیم و در جهت معرفی آنان به صنایع هدف کمک کنیم.

دکتر کثیری گفت: مدیران دفاتر تعاملات دانشگاه و صنعت نیز می توانند با اطلاع رسانی و حضور در جمع اساتید دانشکده‌ی خود در معرفی مرکز رشد و قابلیت های این مرکز تلاش کنند و اساتید دانشکده ها را برای ایجاد شرکت های دانش محور در مرکز رشد دانشگاه ترغیب نمایند.

گفتنی است در پایان این نشست مدیر دفتر همکاری های علمی و صنعتی دانشگاه و مدیران دفاتر تعاملات دانشگاه با صنایع هدف از نزدیک با قابلیت های شرکت های مستقر در مرکز رشد آشنا شدند.

شایان ذکر است، مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران از سال 1381 راه اندازی گردیده است و از این حیث یکی از قدیمی ترین مراکز رشد دانشگاههای کشور به حساب می آید.

نشانی مطلب در وبگاه دفتر همکاری‌های علمی ،صنعتی و فناوری:
http://www.iust.ac.ir/find.php?item=9.6298.49623.fa
برگشت به اصل مطلب